Kiekvienuose namuose yra bent keli buitinės technikos prietaisai, tokie kaip šaldytuvas, viryklė, kaitlentė, orkaitė, indaplovė, skalbimo mašina ar džiovyklė. Ir tai tikrai nėra vieninteliai prietaisai, kuriuos mes esame pratę pasitelkti savo namuose. Tačiau nepaisant didžiulės buitinės technikos prietaisų būtinybės ir didelės jų teikiamos naudos mūsų kasdieniam gyvenimui, tikrai ne kiekvienas žinome, kaip turėtume juos tinkamai naudoti ir kaip vertėtų jais pasirūpinti. Todėl tam praverstų keli naudingi patarimai.
Šaldytuvai – teigiami naudojimosi įpročiai
- Niekuomet šaldytuvo durelių nelaikykite atidarę ilgiau nei reikėtų. Atidarius šaldytuvo dureles, iš jo pasišalina iki 30% šalto oro, o kuo ilgiau jos yra laikomos atidarytos, tuo daugiau šalto oro praranda šaldytuvas.
- Kai ant šaldytuvo kondensatoriaus ritės, kuri yra galinėje šaldytuvo dalyje, susikaupia dulkės ir kiti nešvarumai, kompresoriui tenka dirbti dar stipriau, tokiu būdu suvartojant daugiau elektros energijos. Norint nuo to apsisaugoti, kondensatoriaus ritė turėtų būti reguliariai valoma. Taip pat turite užtikrinti, kad oras galėtų laisvai aplink ją cirkuliuoti. Tai leis jūsų šaldytuvo veikimo efektyvumą padidinti net iki 30%.
- Reguliariai siurbkite po šaldytuvu ir už jo.
- Šaldytuvo variklis skleidžia šilumą, todėl aplink šaldytuvą turėtų būti palikta pakankamai erdvės, kuri užtikrintų oro cirkuliaciją. Jei oro cirkuliacijos nebus, šaldymo sistema turės veikti intensyviau ir sunaudos daugiau elektros energijos.
- Niekuomet neperkraukite šaldytuvo lentynėlių ir durelių, kadangi tai sutrikdys oro cirkuliaciją šaldytuvo viduje ir sumažins šaldymo efektyvumą.
- Maksimaliam energijos efektyvumui ir siekiant išsaugoti šaldytuve laikomus maisto produktus kaip įmanoma šviežesnius, temperatūrą šaldytuve nustatykite tarp 1.7°C ir 3.3°C, o šaldiklyje turėtų būti -18°C. Nustačius 5°C arba 6°C žemesnę temperatūrą nei rekomenduojama, elektros suvartojimą galite padidinti net iki 25%.
- Reguliariai patikrinkite šaldytuvo durelių tarpinę. Jei prireikia, ją nuvalykite. Kai uždarote šaldytuvo dureles, tarpinė turėtų išlaikyti tarp durelių įkištą popieriaus lapą. Jei jis lengvai išslys, tuomet tai bus ženklas, kad turite pakeisti durelių tarpinę.
- Jei jūs turite seną ir nebenaudojamą šaldytuvą, turėtumėte pasirūpinti jo utilizavimu. Galite kreiptis į buitinę techniką utilizuojančias bendroves, kurios jūsų šaldytuvo išvežimu ir utilizavimu pasirūpins be papildomų mokesčių.
- Laikykite savo šaldytuvą toliau nuo šilumos šaltinio ir bent 5-7 cm toliau nuo sienos – tai užtikrins efektyvią oro cirkuliaciją aplink šaldytuvą.
Šaldikliai – kaip tinkamai naudotis
- Pasistenkite pernelyg dažnai nedarinėti šaldiklio durelių.
- Jūsų šaldiklis turėtų būti kaip įmanoma pilnesnis, kadangi tokiu būdu jame bus šalčiau ir jis veiks efektyviau.
- Įsitikinkite, kad durelių tarpinės yra švarios ir nepažeistos.
- Šaldiklį atšildyti ir išvalyti turėtumėte bent kartą per metus.
- Turite užtikrinti, kad po šaldikliu ir už jo visuomet būtų švaru.
- Kaip ir šaldytuvo atveju, šaldiklis neturėtų būti laikomas prie šilumos šaltinių. Aplink jį taip pat turi būti palikta pakankamai laisvos erdvės oro cirkuliacijai.
- Rekomenduojama šaldiklį laikyti vėsesnėje vietoje, tokiu būdu apsaugant jo kompresorių nuo perkaitimo.
- Šaldiklio temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei -18°C.
Indaplovės – ką būtina žinoti
- Reguliariai valykite indaplovės apačioje esantį filtrą.
- Indų plovimui visuomet naudokite tinkamą plovimo ciklą.
- Pasirinkite natūralaus džiovinimo (be karščio) ciklą, kuris sunaudoja nuo 15% iki 50% mažiau elektros energijos.
- Pasirinkite energijos taupymo nustatymus.
- Kai kurie vartotojai mano, kad prieš dėdami indus į indaplovę, jie juos turi nuplauti, tačiau to daryti nereikia. Pakanka nugramdyti bet kokius ant indų pasilikusius maisto likučius. Tai leis jums sutaupyti daugiau vandens ir energijos. Tačiau jei jums neišvengiamai reikia tai padaryti, naudokite šaltą vandenį.
Skalbimo mašina – efektyvus naudojimasis
- Skalbimo mašinoje drabužiai turėtų būti skalbiami naudojant šaltą vandenį ir skalbiniams skalbti skirtą skalbiklį. Atlikti tyrimai rodo, kad skalbiniai bus lygiai tokie pat švarūs kaip ir tuomet, kai yra išskalbiami karštame vandenyje. Taigi, pagalvokite apie tai! Naudojant karštą vandenį, nuo 80% iki 90% energijos, suvartojamos skalbimo metu, atitenka vandens šildymui.
- Kur kas ekonomiškiau (suvartojamos energijos atžvilgiu) naudoti skalbimo mašiną, kai ji yra pilna (bet neperkrauta), todėl būkite tikri, kad įsigysite skalbimo mašinos modelį, kuris yra tinkamo dydžio jūsų šeimai. Pernelyg mažas kiekis skalbiamų drabužių sunaudoja dvigubai daugiau energijos nei pilna skalbimo mašina.
- Jei jūsų skalbimo mašinoje yra vandens lygio daviklis, kiekvienam skalbimui tinkamai jį nustatykite.
- Jei įmanoma, skalbimo mašiną pastatykite šalia vandens šildytuvo, tokiu būdu sumažindami šilumos praradimą per jungiamuosius vamzdžius. Visi vamzdžiai ir visos žarnos turėtų būti sandarios ir tinkamai pritvirtintos. Jei pastebite vandens pratekėjimą ar kitus jungiamųjų dalių arba pačios skalbimo mašinos pažeidimus, nedelsdami turėtumėte kreiptis į skalbimo mašinų remonto specialistus https://www.vilniausmeistrai.eu/aptarnaujama-technika/skalbimo-masin%c5%b3-remontas/.
Džiovyklės – ko nevertėtų pamiršti
- Jei jūs įdėsite permirkusius drabužius į savo džiovyklę, ji turės dirbti kur kas smarkiau ir sunaudos daugiau elektros energijos. Todėl prieš dėdami išskalbtus drabužius ir kitus audinius į džiovyklę, įsitikinkite, kad prieš tai skalbimo mašinoje buvo panaudotas džiovinimo ciklas.
- Venkite naudoti džiovyklę, kai joje yra pernelyg mažai drabužių.
- Kai tik yra tokia galimybė, lengvus ir sunkius drabužius džiovinkite atskirai.
- Pradėkite kitą džiovinimo ciklą iš karto po pirmojo. Tokiu atveju džiovyklė nebus atvėsusi, todėl sutaupysite daugiau elektros energijos.
- Venkite perdžiovinti – tai ne tik sunaudoja daugiau elektros energijos, tačiau taip pat suglamžo ir sutraukia drabužius. Džiovinimo ciklas turėtų būti nuo 40 iki 60 min.
- Naudokite automatinę išsijungimo funkciją (jei tokia yra) – vietoje džiovinimo ciklo individualiai nustatytam laikui.
- Pasirinkite vidutinio arba žemesnio lygio šildymą. Nors didesnis šildymas sutaupytų daugiau laiko, tai gerokai padidintų elektros sąnaudas.
- Tam, kad sutaupytumėte daugiau pinigų ir išvengtumėte susiglamžiusių drabužių, naudokite „ataušimo“ ciklą, kuris paskutines kelias ciklo minutes naudoja šaltą orą.
- Po kiekvieno pasinaudojimo džiovykle, nepamirškite išvalyti filtrą.
- Reguliariai patikrinkite džiovyklės ventiliacijos angas, laidus ir kitas dalis. Jei matote nusidėvėjimą ar pažeidimą, turėtumėte kreiptis į buitinės technikos remonto specialistus.
Kaitlentės ir orkaitės – ką verta žinoti
- Naudokite tinkamo dydžio puodus ir keptuves. Jie turėtų atitikti katviečių išmatavimus, tokiu būdu užtikrinant didžiausią efektyvumą. Jei naudosite mažesnius puodus arba keptuves ant didesnių kaitviečių, tuomet dalis karščio bus prarasta. O tai reiškia, kad taip pat bus išeikvota ir daugiau energijos.
- Naudokite tik lygaus pagrindo puodus ir keptuves. Maistas kepa greičiau, jei puodas ar keptuvė visiškai liečiasi su kaitvietės paviršiumi.
- Naudokite tik keptuves ir puodus, kurių būklė yra gera. Jei jie bus pažeisti, naudojimasis jais gali pareikalauti 50% daugiau energijos.
- Gaminimo metu uždengus keptuvę ar puodą, prireikia 8-14% mažiau karščio.
- Orkaitės durų tarpinė turėtų būti švari ir tinkamos būklės. Norint patikrinti ar tarpinė nėra susidėvėjusi, galite pritaikyti tokį patį principą kaip ir jau minėto šaldytuvo atveju.
- Naudokite minimalų karštį. Kai vanduo užverda, nustatykite žemiausią šildymo funkciją, kurios pakaks vandeniui virti. Maistas neišvirs greičiau vien todėl, kad bus aukštesnė virimo temperatūra.
- Stenkitės kuo rečiau varstyti įjungtos orkaitės dureles. Kaskart, kai jūs atveriate veikiančios orkaitės dureles, gali būti prarasta net iki 20% karščio.