Polikarbonato plokštė: tvirta, praktiška ir universali

Iš polikarbonato gaminamos plokštės – tai skaidrūs lakštai, naudojami įvairiose pramonės srityse. Kam geriausia pritaikyti šias plokštes ir kokiomis savybėmis jos pasižymi, pasakoja https://e-heliopolis.lt specialistai.

Polikarbonato plokščių privalumai

Polikarbonato plokštė yra beveik nelūžtanti ir atspari smūgiams, todėl idealiai tinka intensyviai eksploatuojamose vietose ir lauko įrenginiams, kur itin svarbus atsparumas gamtos sąlygoms, tvirtumas ir saugumas.

Iš polikarbonato pagamintos plokštės, nepaisant jų tvirtumo, yra lengvos, todėl, palyginti su sunkesnėmis medžiagomis, pvz., stiklu, jas lengviau tvarkyti, transportuoti ir montuoti. Taip pat verta pastebėti, kad polikarbonato plokščių termoizoliacinės savybės padeda taupyti energiją, nes sumažina šilumos perdavimą ir sumažina dirbtinio apšvietimo ir šildymo poreikį.

Šiuolaikinė polikarbonato medžiaga yra apdorota UV stabilizatoriais, kurie apsaugo paviršių nuo pageltimo, užtikrina ilgalaikį plokštės skaidrumą net ir lauko aplinkoje.

Galiausiai, polikarbonato plokštes galima lengvai pjaustyti, gręžti ir formuoti įvairių formų ir dydžių, todėl atsiranda kūrybiškos dizaino galimybės ir individualūs sprendimai, atitinkantys konkrečius projekto reikalavimus.

Polikarbonato plokščių panaudojimo galimybės

  • Architektūra: polikarbonato plokštė plačiai pritaikoma įrengiant skirtingus statinius. Plokštės dažniausiai naudojamos architektūriniam stiklinimui, įskaitant stoglangius, stogelius ir atriumus. Dėl jų didelio šviesos pralaidumo natūrali šviesa patenka į vidines erdves ir kartu apsaugo nuo vėjo, lietaus ir kitų gamtos stichijų. Be to, polikarbonato medžiaga pasižymi didesniu atsparumu smūgiams, palyginti su stiklu, todėl iš jo jos pagamintos plokštės tinka tose vietose, kuriose būna ekstremalių oro sąlygų.
  • Šiltnamiai ir žemės ūkio statiniai: polikarbonatas sodininkystėje bei žemės ūkyje vertinamas dėl savo ilgaamžiškumo, šviesos sklaidos ir šilumos izoliacijos savybių. Iš polikarbonato plokščių pagaminti šiltnamiai sukuria optimalią auginimo aplinką, nes reguliuoja temperatūrą ir drėgmės lygį, o saulės šviesa skverbiasi tolygiai. Be to, jų lengvumas palengvina montavimą ir priežiūrą.
  • Saugos barjerai ir apsauginiai skydai: dėl didelio atsparumo smūgiams ir nedūžtančių konstrukcijų iš polikarbonato gaminamos plokštės naudojamos saugos barjerams, apsauginiams skydams gaminti. Polikarbonato tvirutmas, skaidrumas ir universalumas leidžia plokštes pritaikyti prie konkrečių saugos reikalavimų.
  • Ženklų ir ekranų sistemos: polikarbonato plokštė taip pat naudojama ženklinimo ir rodymo sistemose, nes yra lengva ir patvari alternatyva tradicinėms medžiagoms. Plokščių skaidrumas ir atsparumas UV spinduliams užtikrina, kad stendai, lauko ekranai laikui bėgant išliktų ryškūs ir įskaitomi, todėl jos tinka naudoti tiek patalpose, tiek lauke. Be to, polikarbonato produktus patogu apdoroti, todėl jie gaminami įvairių formų ir dydžių ir atitinka įvairias dizaino koncepcijas.

Statybų sektoriaus apžvalga

statybų konkursaiSiekdama skaidrinti viešųjų pirkimų procesus, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pradėjo atlikinėti ir viešai skelbti sektorinius pjūvius. Taip parodoma kaip ir kur išleidžiami vieši finansai ir kokie yra pagrindiniai tam tikros rinkos dalyviai. Kad procesai vyktų skaidriai, o pirkimai nebūtų palydimi korupcijos šešėlių, siekiama dalintis informacija bei įžvalgomis, kad visi proceso dalyviai turėtų galimybę įvertinti ir stebėti viešųjų pirkimų procesus.

Nuo 2017 iki 2020 metų yra vykdomi Europos Sąjungos finansinės perspektyvos projektai, o nemaža jų dalis nukreipta į statybų sektorių. Todėl pirmoji pasirodė būtent šio sektoriaus apžvalga, norint įrodyti, kad statybų konkursai vyksta švariai, sklandžiai ir visi pinigai yra tinkamai įsisavinami. Nors duomenys rodo kelias įtartinas nusistovėjusias tendencijas.

Tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje, statybų sektorius yra vienas svarbiausių. Jis sudaro 10 procentų mūsų šalies BVP ir ketvirtadalį visų viešųjų finansų išleidžiamų, kai vykdomi statybų konkursai paslaugoms pirkti.

2014 metais atliktos apžvalgos metu paaiškėjo, kad visų įvykusių viešųjų pirkimų vertė 5,2 milijardai eurų. Iš jų 2,5 milijardai buvo skirti atlikti statybos darbus. Įdomiausia, kad 47 procentai visų viešųjų pirkimų statybų sektoriuje – tai yra 442,68 milijonai eurų – buvo laimėti tų pačių 20 įmonių. Pirmasis trejetukas priklauso: UAB ,,Elektros tinklo paslaugos’’ pasirašytų sutarčių vertė sudaro 5,68 procentus visų tų metų sutarčių vertės, UAB ,,Tetas’’ sudaro 4,16 procentų, UAB ,,Irdaiva’’ – 4 procentus. Įtarimus kelia maža konkurencija. Lietuvoje veikia virš 5000 statybos įmonių, vos 529 iš jų dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, iš kurių beveik 50 procentai statybų konkursų buvo laimėti tik 20 įmonių.

VPT pateikti skaičiai tikrai iškalbingi ir leidžia daryti išvadas apie pasikartojančias laiminčias bendroves. Žinoma, kyla daugybė įtarimų, tačiau jie negali būti patvirtinti be įvairiapusiškesnės analizės ir duomenų iš skirtingų institucijų. Tačiau galima pasidžiaugti, kad siekiamas skaitmeninimas statybų sektoriuje leidžia pamažu naikinti subjektyvumą ir žmogaus įsikišimą priimant sprendimus savo naudai. Procesų skaitmenizavimas, jau senai plačiai taikomas kitose Europos valstybėse, padeda skaidrinti rinką, dirbti efektyviau ir greičiau.

Namų statyba: apmaudžios klaidos

namų statyba

Lietuviai vis dažniau ryžtasis statytis nuosavus namus, kadangi tai tvirta investicija į ateitį, kurią galima perduoti ateities kartoms. Tačiau kaip ir visi besistatantys namus neišvengia grubių klaidų. Juk visi svajojame apie didelius, gražius namus, tačiau tai kainuoja nemenkus pinigus, bet jau ir pats statybos procesas reikalauja finansų. Todėl viską reikia kruopščiai apgalvoti ne tik su artimaisiais, bet ir statybos rangovais ar architektais, bei prisiminti, jog numatyta statybos kaina dažniausiai dvigubinasi, tad reikia tam nusiteikti.

Patys specialistai pastebi, jog į namų statybą žmonės žiūri be bendro supratimo bei nemoka įvertinti pačio proceso ir darbo. Kadangi tai yra didelė investicija, kiekvienas nori kokybės už kurią reikia sumokėti. Tad dar projektuojant namą reikia susirasti architektus, kurie suvokia statybos kaštus arba turi statybos rangovus ir gali kartu su savininku aptarti realias galimybės turint nustatytą biudžetą. Kaip praktika rodo, jog dažnai nutinka taip, kad architektūriniai, konstrukciniai sprendimai prasilenkia su statybos darbais bei turima suma. Bet visko esmė yra pinigai, tad kaip neprašauti ir sutilpti į numatytą sumą?

Paprastai naujo būsto iniciatorės yra moterys, jog svajoja apie šiltus, gražius ir jaukius namus, tačiau nesuvokia kokią vertę turi namas. Jos išsirenka norimą projektą internete, o tuomet skaito forumuose, klausia nuomonių žmonių, kurie statėsi namus. Dažnai žmonės teisingai atsako į klausimus, kalba savo patirtimi, tačiau namų statyba kiekvienam yra individuali patirtis, todėl ir sąmata yra visiškai kita. Trumpai tariant, žmonės susikuria svajones, kurios prasilenkia su realybe ir nusiperka sklypą, pasisamdo architektą, o pasikonsultavus su statybos rangovais nusivilia išgirdę statybos kainą.

Kas yra rekomenduojama statantis namą, turint ribinį biudžetą? Tai nepersistengti bei pagalvoti apie ateitį. Ar išties yra reikalingas didelis, dviejų aukštų namas su 4 miegamaisiais dviejų asmenų šeimai? Taip, ateityje gal to ir reikės, tačiau visuomet reikia galvoti apie tai, kas name gyvens po 20 metų. Vieno aukšto namų statyba sutaupo daug pinigų, kadangi nereikia rūpintis laiptais, kurie nemažai kainuoja. Taip pat nereikia rūpintis perdangomis, papildomomis sienomis, šildymo sistema. Galbūt reikia mokėti daugiau už stogo dangą, o ir sklypo plotas sumažėja, tačiau tai menka bėda. Kadangi sutaupomi dideli pinigai pačiam įrengimui, o ir vieno aukšto namai šiais laikais atrodo labai patraukliai.

Taigi, namų statyba išties nėra tokia pigi, tačiau tai geresnė investicija nei butas iš kurio vieną dieną vis tiek reikės išsikraustyti, kai padaugės šeimos narių, todėl geriau iškart investuoti į ilgaamžius namus. Tik reikia prisiminti, kad racionalūs sprendimai tokiu atveju labai svarbūs, tad konsultacija su specialistais būtina, norint ne tik sutaupyti, bet ir turėti svajonių namus.

 

Keltuvo nuoma: kokį pasirinkti?

keltuvo nuomaBokštelio (keltuvo) nuoma statybų metu yra nepamainomas pagalbininkas, kuris padeda greitai susidoroti su sunkiai įveikiamais darbais. Jais naudojantis net ir aukštai esančius darbus galima atlikti gana greitai ir paprastai. Pagal technines galimybes keltuvai smulkiau skiriami į tam tikras rūšis. Niekada su šia technika nesusidūrę asmenys paprasčiausiai nežino – koks geriausias. Tokiu atveju konsultacija su specialistu padeda teisingai pasirinkti.

Šakninio bokštelio nuoma reikalinga tuomet, kai į labai didelį aukštį reikia pakelti sudėtingus ir gana sunkius krovinius. Šie įrenginiai gali pasigirti turintys labai didelę jėgą, taigi puikiai susidoroja net ir labai didelėmis metalo plokštėmis arba plytomis. Kadangi gana lengvai galima pakelti labai didelį svorį – sutaupoma labai daug laiko.

Teleskopiniai krautuvai taip pat dažniausiai naudojami siekiant pakelti labai didelius daiktus, tačiau pašalinė jų savybė yra ta, kad nesunkiai padeda pasiekti net ir labai komplikuotas vietas. Jie puikiai tinka statybose, kurios jau įpusėjo ir pasiekti tam tikras vietas gali būti sunku.

Mobilūs keltuvai. Šio tipo įranga naudinga todėl, kad labai lengvai juda, taigi patogu, kuomet daiktą laikant tam tikrame aukštyje reikia pavažiuoti į šoną. Ne visa technika turi tokią galimybę. Tiesa, ne visada jos ir prireikia. Dažniausiai su judėjimo poreikiu susiduria jaunos komandos, kurioms paprasčiausiai sunkiau įvertinti padėtį ir numatyti ateities poreikius.

Krautuvai dar smulkiau skiriami pagal tam tikras charakteristikas. Net ir pats išrankiausias asmuo atras tokią techniką, kuri jam tinka. Tiesa, kuo daugiau kriterijų – tuo kaina dažniausiai kyla, tad prieš ieškodami keltuvo nuomai būtinai susipažinkite su kainoraščiais ir nuspręskite, kokią pinigų sumą galite skirti. Egzistuoja elektriniai, automatizuoti net ir triukšmo lygį kontroliuojantys bokšteliai, kurie skirti mažinti aplinkos taršą, netrukdyti žmonėms ir palengvinti statybininkų darbus.

Bokštelio arba kitaip keltuvo nuoma Lietuvoje yra labai populiari. Net ir pačios didžiausios statybininkų kompanijos nuomojasi, o ne perka techniką. Kodėl verta? Natūralu, kad tam tikros įrangos nereikia kiekvieną dieną, tad neverta investuoti milijonų į techniką, kuri vėliau tiesiog stovės garaže. O kad pasirinkta technika atliktų jai paskirtą darbą ir patenkintų Jūsų poreikius – renkantis pasikonsultuokite su profesionalu. Jis patars ir rekomenduos tai, kas Jums labiausiai tinka.

Kiek užtrunka grindų betonavimas

grindų betonavimasBetonas stingsta kelias dienas. Tai tiesiausias ir paprasčiausias atsakymas į klausimą, kiek trunka grindų betonavimas? Bet ar viskas taip parasta ir lengva? Statybininkai daug ką atiduotų, kad šis darbas būtų paprastas kaip du kart du…

Problema Nr. 1. Kas po grindimis. Pačias grindis galima betonuoti ant perdangos, ant pamatų arba tiesiai ant žemės. Jei pirmieji du būdai yra žinomi ir puikiai įvaldyti, tai pastarasis – dar gana naujas. Ant žemės betonuojami plokštiniai pamatai.

Labai svarbu nustatyti, kas bus po grindimis. Kai apačioje rūsys, naudojamos vienokios technologijos. Kai nėra nieko, arba kambarys – kitokios. Tai taikytina ir gręžtiniams pamatams, kai įgręžiami tik tam tikri „taškai“. Plokštiniai pamatai liejami tada, kai nereikia rūsio ar papildomo aukščio, gruntas yra pakankamai tvirtas. Jų privalumas tas, kad namo svoris pasiskirsto į visą pamatų plotą tolygiai, o ne veikia tam tikras vietas, kaip juostinių ir gręžtinių pamatų atveju.

Problema Nr. 2. Namų statybos kaina. Kiek savininkai gali skirti kokybiškiems pamatams. Plokštiniams tikrai gali, nes nušaunami du zuikiai vienu metu – išliejami pamatai ir išvedžiojamos komunikacijos bei šildomų grindų vamzdynas. Reikia labai atidžiai skaičiuoti ir planuotis išlaidas. Tokiu būdu grindų kaina bus mažesnė, nei įprastai.

Problema Nr. 3. Energijos taupymas. Dabar apie tai girdėsime nuolatos. Energijos taupymo klasės tapo labai svarbios. Ir ne be reikalo. Kam šildyti orą, jei reikia tik keliasdešimt kvadratinių metrų? Nuo 2016 metų visi individualūs namai turės būti tik A klasės, o nuo 2020 – A++ klasės. Tie statytojai, kurie sugebės tokią klasę pasiekti, išliks rinkoje. Plokštiniai pamatai – vienas iš tokių būdų, nes būtent toks grindų betonavimas yra labai efektyvus. Po betonu yra klojamas izoliacinis sluoksnis ir dedamas polistireninis putplastis, todėl energija į išorę nepatenka. Tai itin aktualu statant pasyvius namus jau dabar.

Šios trys pagrindinės problemos ir koreguoja grindų betonavimo trukmę, nes svarbu ne tik betono stingimo laikas, bet pasiruošimas betonavimui. Juk reikia išvedžioti komunikacijas, santechnikos mazgus, taip pat šildomų grindų vamzdyną, sutvirtinti viską armatūra ir metalinėmis konstrukcijomis ir tik tada lieti betoną.

Grindų betonavimas gali užtrukti kelias dienas, taip pat ir kelias savaites, priklausomai nuo namo projekto.