Nors gyvenamųjų namų statybos bumas dar tik įsibėgėjo, tačiau pirmą kartą besistatantiems kyla daugybė su statybomis susijusių klausimų. Viskas yra labai paprasta, jei statyboms turima pakankamai daug savų pinigų, už kuriuos galima pasamdyti statybos įmonei, kuri jums pastatys namą. Tokiu atveju, niekuo labai rūpintis nereikia, tik kartas nuo karto apžiūrėti atliktus darbus. Tačiau tokį variantą sau gali leisti tikrai ne kiekvienas žmogus, gerokai dažniau tenka viskuo rūpintis pačiam: statybos darbai, medžiagų pasirinkimas, eiga ir kiti darbai bei sprendimai, kuriems reikia ne tik techninių žinių, bet ir strateginio mąstymo.
Statybos darbų planavimas
Kaip ir visur, taip ir statybose, kiekvienas, net ir menkiausias darbas turi pradžią, pabaigą ir savo vietą eigoje. Būtina tiksliai suderinti visus darbus tarpusavyje, kad kažkas nebūtų padaryta per anksti arba per vėlai, kas gali turėti įtakos visam tolimesniam statybų procesui. Statybos darbai nėra tokie paprasti, prieš juos pradedant būtina turėti detalų planą. Visų pirma, planuojant gyvenamojo namo statybas, būtina aiškiai apsibrėžti savo poreikius ir finansines galimybes: svarbiausi momentai, akcentai, priimtini kaštai ir terminai. Rekomenduojama surinkti informaciją, kiek kainuos meistrai (pavyzdžiui, santechnikai, elektrikai, dažytojai), statybos įmonių paslaugos, medžiagų kainos, techniniai sprendimai, kuriuos galima pakoreguoti, siekiant sutaupyti. Dažniausiai tokį planą žmonės daro užrašų knygelėje, tačiau galite tai daryti savo kompiuteryje, excel lentelės principu, kur programa viską automatiškai skaičiuos. Nusiteikite, kad daug dalykų jums nepavyks suplanuoti, nes eigoje pasikeis jūsų nuomonė, požiūris, gali užtrukti procesas ar padidėti medžiagų kaina.
Medžiagų pasirinkimas ir darbų kokybė
Norint turėti kokybišką namą, būtinos ne tik kokybiškos medžiagos, bet ir kokybiškas darbų su tomis medžiagomis atlikimas. Pavyzdžiui, jei įsigysite kokybišką rekuperatorių, bet jis nebus sumontuotas tinkamai, nebus jokios naudos ir dėl to po kelerių metų gali tekti kažką keisti, kas vėl brangiai kainuos. Atsiminkite, jog statybos darbai labai susiję tarpusavyje, todėl eigoje padarytas klaidas vėliau taisyti kainuoja brangiau, nei būtų iš karto viskas atlikta kokybiškai. Būtent dėl to, svarbu pasirinkti tinkamas medžiagas ir meistrus – savo srities profesionalus.