Vėdinimo sistema – NE ligoms ir švaistomai energijai

vėdinimo sistemaStatant šiuolaikinius gyvenamuosius ir kitos paskirties namus jau nebekyla dvejonių, reikia ar ne vėdinimo sistemos. Tačiau rinkoje tokia didelė pasiūla, be to, visada galima susivilioti nedidele kaina, kuri dažniausiai rodo, kad technologijos jau gali būti pasenusios. Todėl verčiau rinktis specialistų konsultacijas ir pagalbą. O jei namuose dar neįrengta vėdinimo sistema, reikėtų atlikti sandarumo testą ir tik tuomet imtis atitinkamų veiksmų.

Natūralus ir mechaninis patalpų vėdinimas

Pasyvūs, arba taupantys energiją namai, be abejonės, yra sandarūs, tad natūraliai nesiventiliuoja. Tačiau pasitaiko atvejų, kad nekokybiškai statant sienose atsiranda nedidelių plyšelių, pro kuriuos į patalpas skverbiasi oras ir šitaip netenkama šilumos. Senesnės statybos namuose natūrali ventiliacija vyksta per nesandarius langus, varstomas duris, orlaides ir kt. Tačiau, be abejonės, natūralus vėdinimas turi nemažai trūkumų. Itin pavojinga natūraliai namus vėdinti žiemą, kai į patalpas skverbiasi šaltas vėjas, galintis sukelti viršutinių kvėpavimo takų ir peršalimo ligas. Tačiau yra ir kita medalio pusė – nevėdinant patalpų, jose kaupiasi drėgmė, su ja – ir pelėsis, įvairūs mikroorganizmai, ligų sukėlėjai, tad bet kokiu atveju pravartu įsirengti vėdinimo sistemą. Taip pat žiemą iš patalpų lauk skverbiasi šiltas oras, tai neekonomiška ir neefektyvu. Vasarą kyla kitų problemų – į patalpas iš lauko patenka nešvarus, nefiltruotas oras, o su juo – vabzdžių, dulkių, alergenų, sukeliančių šienligę ir kitas panašias ligas.

Kuo naudingos vėdinimo sistemos?

Vėdinimo sistema iš esmės padeda išvalyti patalpų orą ir atsikratyti dulkių, ore susikaupusių kenksmingų dujų, garų, įvairių kvapų, mikroorganizmų ir kt. Per valandą vedinimo sistemai veikiant turėtų būti pakeičiama apie 40 proc. patalpų oro.

Kokių klaidų daroma renkantis vėdinimo sistemas?

Taupant, skubant ar dėl kažkokių kitų priežasčių namų projektai parengiami į juos neįtraukiant vėdinimo sistemos plano, tačiau tinkamai parengus planą sistema veiks sklandžiai, ilgai ir taupys energiją bei šilumą. Vėdinimo sistemą  montuojant be projekto, neretai padaroma klaidų, pavyzdžiui, pastatas vėdinamas per intensyviai, todėl žiemą tai atneša šilumos nuostolius, o vasarą vėsus išvalytas oras taip pat skverbiasi laukan.

Tvora reikalinga kiekvieniems namams

tvoraKiekviena sodyba turi turėti sodą, smėlio dėžę vaikams ir tvorą. Atrodo akivaizdu, tačiau lietuviai dažnai mėgsta savo namus palikti be tvoros, arba ją padaryti tik simbolinę. Be reikalo. Tvora ne tik saugo nuo vėjo, bet ir nuo piktų kaimynų…

Tvora dažniausiai statoma iš metalo, medžio ar akmenų. Metalinės tvoros yra gana brangus malonumas, nes tai kalvystės darbas. Aišku, ji gali būti ir labai pigi, tačiau tada ji bus jau ne tvora, o paprastas vielinis tinklas. Tokia tvora skirta vištų gardui aptverti, o ne visą sodybą… Akmeninė tvora irgi gana brangi, nes jai reikia rinktinių akmenų, daug betono, pamatų, geležies. Medinė tvora – optimaliausias variantas. Ne vytelių ir ne tašelių, o lentų. Tokia tvora gali būti horizontali arba vertikali – tai priklauso, kaip montuojamos lentos.

Tvoros paskirtis yra daugialypė:

  1. Apsaugoti sodybą nuo vėjų ir sniego pusnių.
  2. Apsaugoti sodybą nuo gyvūnų ir pašalinių žmonių.
  3. Saugoti šeimos privatumą savame kieme.
  4. Apsaugoti naminius gyvūnus, kad šie neišbėgtų į gatvę ir nepakenktų kaimynams ar nepapultų po automobilio ratais.
  5. Pažymėti aiškias sodybos ribas, kurių turi paisyti visi kaimynai.

Tvora taip pat gali būti skirta ir kitiems dalykams, pavyzdžiui, ant jos galima auginti gėles specialiuose loveliuose ar net daržoves. Šis būdas plinta pamažu, nes taip sutaupoma vieta, be to nereikia kasti žemės.

Tvoros yra tarnaujančios menui. Galima jas labai originaliai nudažyti ir padaryti vos ne ištisą darbų parodą. Tai itin patinka vaikams. Aišku, dažoma iš vidaus, kad tik svečiams būtų galima parodyti piešinius, o ne visiems kaimynams ir prašalaičiams.

Ant tvoros gali augti įvairūs augalai. Tai puiki atrama įvairioms vijoklinėms gėlėms, taip pat naminėms vynuogėms.

Tvoros gali tapti puiki pagrindu vaikų žaidimams. Čia galima pakabinti krepšį krepšiniui, taip pat taikinius smiginiui ar lankui. Ši veikla visada praturtina kiekvienos šeimos buitį.

Tvoras reikia nuolatos prižiūrėti. Kas keli metai rekomenduojama jas perdažyti, impregnuoti, kad jos būtų ilgaamžiškos ir neprarastų savo puikios išvaizdos. Kokia jūsų svajonių tvora?..