Smėliavimas prieš dažymą

smėliavimasMetaliniai paviršiai turi vieną rimtą trūkumą. Jie rūdija. Ant paviršiaus susidaro oksidai (rūdys), kurie tikrai neprideda metalinėms konstrukcijoms nei grožio, nei patvarumo. Kaip nuo jų apsaugoti savo metalinius dirbinius? Viskas gana paprasta. Reikia tik tinkamai nudažyti ir metalas taps atsparus išorės poveikiui, cheminėms medžiagoms ir kitiems veiksniams.

Kad dažymas būtų sėkmingas, metalą reikia šiam procesui paruošti. Niekam ne paslaptis, kad metalines konstrukcijas dažniausiai dažo purškiamais dažais, nes šepetėliu ar voleliu tai gana sudėtinga padaryti. Esant nemažai nelygumų, toks dažymo būdas aiškiai matysis sudžiūvusių dažų lašų pavidalu. Taip pat sunkiau pasiekti kai kurias ne tokias atviras vietas. Kad purškiami dažai liptų prie metalo paviršiaus geriau, būtina jį atitinkamai paruošti dažymui. Štai čia ir prasideda tikrieji vargai. Metalinis šepetys, švitrinis popierius, kampinis šlifuoklis dažnai būna bejėgiai prieš rūdis ir apnašas. Yra vienas būdas, kurio veiksmingumu neabejoja nė vienas dažytojas – smėliavimas.

Smėliavimas yra gana specifinis procesas, kurį gali atlikti tik tam tikrą įrangą turintys specialistai. Nedideli metalo dirbiniai gali būti paruošiami dažymui specialiose smėliavimo kamerose. Dideli objektai smėliuojami tiesiog lauke. Lietuviai viską mėgsta daryti patys, kad tik sutaupytų. Čia, deja, to padaryti nepavyks. Smėliavimas atliekamas dėvint specialią apsauginę aprangą ir šalmą, kuris pasižymi hermetiškumu. Itin aukštu slėgiu stumiamos smulkaus smėlio dalelės gali nesunkiai sužaloti žmogų, todėl imamasi visų reikalingų darbo saugos priemonių. Dėl šios priežasties bet kas negali išsinuomoti sudėtingos smėliavimo technikos ir patys viską pasidaryti. Tik aukštos klasės atsakingi specialistai gali tinkamai smėliuoti metalinius paviršius.

Kur galima pamatyti smėliavimo procesą? Deja, tai gana retas reiškinys, nes smėliuotojai savo skafandrais po paprastas statybvietes nevaikšto. Smėliavimas yra reikalingas dideliems objektams – laivams, metaliniams tiltams, didelėms talpoms ir cisternoms paruošti dažymui. Štai ten ir galite pamatyti smėliuotojus su storomis žarnomis ir kompresoriai pučiančiais smėlio srautus. Jie taip pat dirba įvairių metalo konstrukcijų gamyklose, nors imasi ir mažesnių užsakymų. Smėliavimo aparatūra yra gana mobili. Ji varoma generatoriumi, tad elektros tiekimas nėra būtinas, nors ir pageidautinas.

Statant individualius namus smėliavimo paslaugos nėra dažnai reikalingos, tačiau gali pasitaikyti ten, kur norima įsirengti skysto kuro katilines ir reikalingos talpos skystam kurui kieme.

Oro sausintuvas sveikiems namams

oro sausintuvasLango apačioje pastebėjote kelių centimetrų juostelę kondensato? Tai pirmas ženklas, kad jūsų namuose laikosi drėgmė ir greičiausiai reikės ieškoti sprendimų jai panaikinti. Juk prie 20 laipsnių šalčio langų nelaikysite atvėrę…

Oro sausintuvas yra būtent tas prietaisas, kuris padeda atsikratyti drėgmės. Jis paima drėgną orą, perleidžia per savo filtrus, atskiria kondensatą (vandenį) ir išleidžia išvalytą ir sausą orą. Sausinimo procesas susijęs su kaitinimu, tad oro drėgmės surinkėjas turi kaitinimo mechanizmą. O tai jau reiškia ir didesnį elektros suvartojimą. Kuo didesnei patalpai pritaikytas oro sausintuvas, tuo daugiau elektros jam reikės.

Kodėl sausintuvai iš viso reikalingi?

Visų pirma, drėgmė kenkia namui ar butui. Nuo jos drėksta grindų danga, palangės. Kai yra drėgnos sienos, atsiranda palanki terpė pelėsiui augti. Arba dar blogiau – naminiam grybui. Kai įsiveisia šis kenkėjas, nuostoliai būna milžiniški, nes jis maitinasi mediena.

Kitas momentas – nuo drėgmės atsiranda nemalonus kvapas, tad reikia nuolatos kambarius vėdinti arba naudoti brangiai kainuojančius aerozolinius ir kitokius oro gaiviklius. Prie ekologiško gyvenimo būdo tikrai neprisidėsite…

Dar vienas svarbus dalykas – bakterijų kaupimasis. Kur drėgmė, ten puiki vieta kauptis įvairioms bakterijoms. O tai tikrai atsilieps jūsų sveikatai. Ar 70-300 eurų kainuojantis oro sausintuvas nevertas jūsų sveikatos?

Drėgmės surinkėjas yra elektroninis, tad valdomas automatiškai. Jums pakanka tik jį pastatyti drėgnoje patalpoje ir įjungti į elektrą. Dažniausiai drėgmės surinkėjai turi specialias talpas vandeniui. Ieškokite su didesne talpa – rečiau reikės keisti. Be to kai kurie modeliai pririnkę pilną talpą automatiškai išsijungia.

Įdomi funkcija – drenažas. Kai kurie oro sausintuvai turi specialią žarną, kurią galima nuvesti iki sanitarinio mazgo ir vandens perteklių pašalinti automatiškai. Tai labai patogu, kai sausintuvas turi dirbti nuolatos, pavyzdžiui, skalbykloje ar priepirtyje.

Dar viena įdomi funkcija – jonizatorius ir įvairūs filtrai. Būtent dėl jų oro sausintuvas gali virsti ir oro gaivintuvu. Per specialius nano filtrus pereinantis oras yra išvalomas, sunaikinama didžioji dalis kenksmingų medžiagų ir bakterijų, tad namuose visada gaivus ir sveikas oras. Aišku, papildomos funkcijos kainuoja, tačiau kai bute ar name gyvena alergiški vaikai ar suaugusieji, pora šimtų eurų – nedidelė investicija į sveiką aplinką.

Oro sausintuvai reikalingi tikrai ne visur. Kai kur reikalingi oro drėkintuvai, bet tai visiškai kiti prietaisai.