Kokią elektrą vartojame?

elektros tinklų projektavimasLietuvos energetikos rinka per pastaruosius kelerius metus gerokai pakito. Anksčiau elektrą šaliai tiekė ir gamino viena įmonė, gamyba bei tiekimas taip pat buvo koncentruotas. Šiandien situacija gerokai liberalesnė ir palankesnė, ypač vertinant pagal ES teisinius reikalavimus. Labiau tarptautinius teisės aktus atitinka ir elektros tinklų projektavimas, pakilęs į kur kas aukštesnį lygmenį.

Vienas esminių pastaraisiais metais įvykusių pokyčių – nutraukta Ignalinos atominės elektrinės veikla. Dėl to Lietuvos statusas kardinaliai pakito: iš šalies eksportuotojos ji tapo elektros energiją importuojančia šalimi. Tiesa, elektros energijos gamyba šalyje vis dar užsiima viena bendrovė, elektrą gaminanti trijuose šalies miestuose – Elektrėnuose, Kruonyje ir Kaune. Šios elektrinės, nors visų šalies gyventojų elektros energija ir neaprūpina, tačiau bent iš dalies šaliai leidžia išlaikyti energetinę nepriklausomybę.

Įmonė „Lietuvos energijos gamyba“ daugiausiai dėmesio skiria atsinaujinančiai energetikai. Ji pagamintą energiją ne tik parduoda, tačiau ir balansuoja energijos tiekimo paslaugą. Elektrai gaminti panaudojama hidroenergija, kurios rezervai yra nesenkantys, švarūs.

Skaičiuojama, kad šalyje esančios elektrinės teoriškai galėtų pagaminti tiek elektros energijos, kiek reikėtų visai šaliai, tačiau pagamina apie ketvirtį reikiamo elektros kiekio. Kodėl? Gamybos kaštai yra dideli, todėl brangi elektros energija negali konkuruoti su iš užsienio importuojama pigesne.

Daugiausiai elektros energijos į mūsų šalį atkeliauja iš Estijos, Skandinavijos valstybių, tačiau importo struktūrą šiek tiek lemia ir sezoniškumas. Pavyzdžiui, vasarą ir rudenį elektra į šalį tiekiama iš Rusijos. Tuo tarpu Lietuvoje pagaminama elektros energija daugiau prekiaujama užsienio biržose, veikiant Šiaurės šalių rinkoje. „Lietuvos energijos gamyba“ šiuo metu biržose veikia pagal įprastą principą: pardavinėja elektros energiją už didesnę kainą ir ieško galimybių rasti pigesnės elektros energijos. Energiją pagaminti už mažesnę kainą pajėgi tik Kauno hidroelektrinė. Tačiau bendru atveju importuojama energija yra pigesnė už pagaminamą vietinėje rinkoje.

Taigi „Lietuvos energijos gamyba“ labiau funkcionuoja kaip įmonė, išduodanti veiklos leidimus ir licencijas, kad galėtų būti pradedamas elektros tinklų projektavimas, kaip elektros tiekėja, monitoringus atliekanti įstaiga, investuojanti, elektros energijos pardavimo ir gamybos rodiklius skaičiuojanti ir kitas panašias paslaugas teikianti organizacija.

 

 

 

 

Išmanūs elektros tarifai – modernus Elektrum specialistų sprendimas

elektros tarifai Elektrum tinklalapyjeElektros energijos reikšmė neginčijama. Tai būtinybė, už kurią mokami pinigai. Labai svarbu, kad sumokėjus dar liktų banknotų bei monetų kitiems dalykams. Vadinasi, reikia atsižvelgti į elektros tarifus. Yra du veiksniai, kurie lemia galutinę elektros kainą. Tai tarifai ir sunaudojamas kiekis.

Tarifai ir sunaudojamas kiekis – svarbūs rodikliai, pagal kuriuos galima prognozuoti, kiek ištuštės kišenė. Vis dėlto kai kurių elektros energijos tiekėjų filosofija kitokia. Štai elektros tarifai Elektrum, vieno iš energijos tiekėjų, internetinėje svetainėje, nurodomi kitokiu būdu. Kad taptų aišku, koks tas būdas ir kodėl taip padaryta, reikėtų kiek išsiplėsti.

Taigi, kaip nurodomi elektros tarifai Elektrum tinklalapyje? Pradėsime nuo štai ko – kiekvieno kliento poreikiai skirtingi, tad kažkoks vienas skaičius nebūtų pats optimaliausias sprendimas. Kalbama apie didžiules priešpriešas, tad viskas natūralu. Maža kavinė nesilygina jėgomis su prabangiu restoranu, kuriame vakarienė atsieitų kelis šimtus litų. Vienos ir kitos įstaigos elektros suvartojimas taip pat skiriasi. Na, ir žinoma, abiejų finansinis pajėgumas nevienodas. Negana to, galbūt vienai įstaigai reikalingos įvairesnės priemonės, kurios padėtų pritraukti žmonių. Kalba eina apie švieslentes ir pan., kurioms reikia elektros energijos. Tad tikrai nesunku suprasti, jog palankia kaina negali būti vadinami tiesiog elektros tarifai. Elektrum, tai suprasdami, pateikia keletą planų. Būtent jie yra naudingiausi verslui. Žinoma, ne visi iš karto. Nauda atsiskleidžia pasirinkus būtent tai, ko reikia, vadinasi, ne universalius tarifus, o tai, kas atitinka poreikius. Jau minėtas kavinės ir restorano pavyzdys leidžia suprasti, jog tie poreikiai būna įvairiausi. Viskas susiveda į vieną tašką – elektros tarifai Elektrum puslapyje yra kai kas daugiau nei paprastas skaičius. Tai viena sėkmingo bendravimo ir bendradarbiavimo dalių. Jei liaudyje sakoma, kad ir avys sveikos, ir vilkas sotus, tai šioje situacijoje galima perfrazuoti į kažką panašaus: „Ir paslaugos teikėjui nauda, ir klientas patenkintas.“ Aišku, jokiu būdu nei vienas nei kitas nelyginamas nei su avimis, nei su vilkais, tačiau liaudies išmintis čia tikrai pritaikoma.

Liaudies, ar ne liaudies, bet išmintis vis tik naudojama, siekiant priimti optimaliausius sprendimus. Pastarųjų gavimas – ne tik įvairių paslaugų teikėjų uždavinys. Patys klientai, ieškodami, kas atliktų vienokius ar kitokius darbus, kas suteiktų tam tikras paslaugas, turi pamąstyti, ko iš tiesų reikia. Juk vienam žmogui, vairuojančiam septintos serijos BMW nebūtinai reikalingas toks automobilis, o kitam „Toyota Yaris“ tiesiog per mažas. Tas pats taikytina ir kalbant apie paslaugas. Kad ne elektros tarifai Elektrum tinklalapyje nurodomi, o skirtingų planų ypatybės, jau išsiaiškinome. Atskleidėme ir tai, kad žodis „verslas“ nebūtinai reiškia tą patį – po juo gali slėptis ir maža įstaiga, ir didelis įstaigų tinklas. Skirtingi planai būtent tam ir sukurti, kad kiekvienas galėtų maksimaliai naudingai tvarkyti savo finansus. Pasitaiko ir atvirkštinių atvejų – ne visuomet geriausia tai, kas pigiausia. Sakykime, įmonei, sunaudojančiai 5000 kWh elektros energijos per mėnesį, tikrai netikslinga rinktis planą „Stabilus Klikt“. Aišku, tiek sunaudojant neprireiks ir „Klikt 8+“. Tuomet tinkamiausias aukso viduriukas – „Klikt 4+“. Na, o konkretūs elektros tarifai Elektrum specialistų pranešami užpildžius užklausos formą.

Pasaulis modernėja, o kartu su juo sprendimai tampa vis išmanesni. Iš tiesų gal netgi atvirkščiai – dėl vis išmanesnių sprendimų modernėja pasaulis. Verta pasakyti, jog elektros tarifų suvokimas kitu kampu yra viena tų krumpliaračio dalių, dėl kurių jau dabar kvėpuojame į nugarą ateičiai.