Atmintinė planuojantiems šiltinti namus įpučiama ekovata

Įpučiama ekovata – tai namo šiltinimo būdas, kai puri ekovata yra įpučiama į tarpus tarp sijų arba sienose esančias angas. Priešingai nei rulonų pavidalo mineralinė stiklo vata, ekovata yra biri medžiaga ir įpučiama į tarpus ir angas naudojant specialią įrangą. Ekovatos aparatas turi talpyklą, kuri užpildoma ekovata. Tuomet naudojantis aparate esančiomis skirtingo storio žarnomis ir antgaliais, ekovata įpučiama į sienų ertmes ar palėpėje esančias erdves tarp sijų. Pagrindiniai dalykai, ką turite žinoti apie namų šiltinimą įpučiama ekovata:

  • Yra pigiausias ir lengviausias būdas apšiltinti tiek naujos, tiek senos statybos namus;
  • Ši medžiaga yra ekologiškai švari, nepelija, nepūva ir sunkiai užsiliepsnoja, yra ilgaamžiška ir atspari temperatūrai, taip pat pasižymi garsą izoliuojančiomis savybėmis;
  • Ekovata gali užpildyti net ir mažiausius, sunkiai pasiekiamus tarpus, yra labai elastinga ir tokia išliks ilgą laiką;
  • Ekovata yra nemėgstama vabzdžių ir graužikų, jos neveikia jokie mikroorganizmai;
  • Negalima ekovatos pūsti ten, kur galimai gali būti drėgmė, nes susidarys kondensatas;
  • Atliekant šiltinimą ekovata, būtinai turite būti informuoti apie medžiagos gamintoją, jo adresą, taip pat oficialus pavadinimas medžiagos, kuria šiltinama, bei tai patvirtinantys dokumentai;
  • Įvertinkite tikrąją ekovatos kubo kainą – susumuokite papildomus kaštus, tokius kaip pastoliai, nuvažiuoti kilometrai, elektros generatorius, kiti smulkūs darbai;
  • Įsitikinkite, jog atliekant šiltinimą ekovata, klijų sudėtyje nebus formaldehido – medžiagos, kuri yra nuodinga žmonėms;
  • Po atliktų darbų, nepamaišys, jei patikrinsite atlikto šiltinimo kokybę termovizoriumi.

Ekovatos aparato nuoma yra prieinamas kiekvienam, tačiau atsiminkite, jog turite būti gerai instruktuoti apie šį šiltinimo būdą, jei nuspręsite tai daryti patys. Tokiu atveju, nepamirškite dėvėti apsauginių rūbų. Nors ekovata nėra pavojinga sveikatai, jos įkvėpus ar esant kontaktui su oda, gali tapti dirgikliu, jei esate jautrus. Visgi rinkoje yra nemažai patikimų įmonių, atliekančių šiltinimą ekovata. Prieš pasirenkant įmonę, patikrinkite informaciją apie ją internete, atsiliepimus ir kitą susijusią informaciją. Turite būtinai pasitikėti meistru, atvykusiu atlikti šiltinimo ekovata darbus – jis turėtų supažindinti jus su darbų eiga, technologija ir būti kompetentingas šioje srityje.

Pasyvus namas – ne tik apšiltinimas

pasyvus namasDžiugi žinia namų savininkams – nuo 2016 metų sausio 1 dienos naujai pastatyti namai turės būti tik A energetinės klasės. Tai reiškia, kad jie bus itin taupūs, o tai priartins juos prie pasyvaus namo statuso. Tik priartins? Deja taip, nes pasyvus namas yra aukštas visų sistemų suderinamumas, o ne tik kokybiškas apšiltinimas ir gražios nuotraukos termovizoriuje su daug mėlynos ir mažai raudonos spalvos (mėlyna – šalta, raudona – karšta, o jų intensyvumas parodo, per kurias vietas šiluma palieka namus).

Pasyvus namas dar tik žengia pirmuosius žingsnius Lietuvoje, kai Europoje jau kalbama apie aktyvius namus – tokius, kurie gali pasigaminti savo energiją ir jos perteklių atiduoti bendruomenės reikmėms, pavyzdžiui, kelių gatvės stulpų apšvietimui, šalimais esamiems ūkiniams pastatams ar šiltnamiams ir t.t. Pasyvus namas kol kas dar energijos negamina, tik vartoja, bet labai saikingais kiekiais.

Toks namas projektuojamas atsižvelgiant į mūsų šalies oro sąlygas, saulės aukštį žiemą, turimus žemės išteklius. Tai reiškia, kad didžiausi namo langai yra pietinėje pusėje, o šiaurinė namo pusė rekomenduojama iš viso be langų. Kai kas net specialiai tą pusę apkasa žeme ir padaro dirbtinę kalvą, jei tai įmanoma, nes žemė – puikus būdas sulaikyti įeinančią ir išeinančią šilumą. Kitas momentas – vidinis oro srovių reguliavimas rekuperacinės sistemos pagalba. Viskas gana nesudėtinga, tačiau dar nauja. Jei visą vakarą šeima laiką leidžia virtuvėje, šioje patalpoje oro temperatūra pakyla keliais laipsniais aukščiau, negu kitur. Specialių ventiliatorių pagalba šis šilumos perteklius yra paskirstomas po kitas patalpas, o tai reiškia, kad jų tuo metu nebereikia šildyti nei elektra, nei kietu kuru.

Visa tai nebūtų įmanoma, jei ne patikimos apšiltinimo medžiagos. Daugiausiai energijos iš namų „bėga“ pro langus, duris ir stogo kraštus. Sienos dabar itin patikimai apsaugo nuo šilumos praradimo, tačiau minėtos vietos išlieka problemiškos. Dėl to joms reikia skirti itin daug dėmesio ir pasirinkti ne tik kokybiškas apšiltinimo medžiagas, bet ir tvirtinimo elementus, bei meistrus, kurie tai darys. Bet kokia saviveikla ar bandymas apsišiltinti žiūrint mokomuosius Youtube filmukus veda prie energijos praradimo. Tiesiog, kai reikės nustatinėti pastato energetinę klasę, galite geriausiu atveju tikėtis B klasės, o ne A, A+ ar A++ – energetinių klasių, kurios yra būdingos pasyviems namams. Pasyvus namas – ne tik kokybiškos medžiagos, bet ir kokybiškas darbų atlikimas, o tai mūsų statybos rinkoje reiškia brangesnes kvadratinio metro kainas. Turėtume suvokti, kad brangesnė investicija dabar veda prie pigesnio išlaikymo po 10, 20 ar net 30 metų.