Siekdama skaidrinti viešųjų pirkimų procesus, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pradėjo atlikinėti ir viešai skelbti sektorinius pjūvius. Taip parodoma kaip ir kur išleidžiami vieši finansai ir kokie yra pagrindiniai tam tikros rinkos dalyviai. Kad procesai vyktų skaidriai, o pirkimai nebūtų palydimi korupcijos šešėlių, siekiama dalintis informacija bei įžvalgomis, kad visi proceso dalyviai turėtų galimybę įvertinti ir stebėti viešųjų pirkimų procesus.
Nuo 2017 iki 2020 metų yra vykdomi Europos Sąjungos finansinės perspektyvos projektai, o nemaža jų dalis nukreipta į statybų sektorių. Todėl pirmoji pasirodė būtent šio sektoriaus apžvalga, norint įrodyti, kad statybų konkursai vyksta švariai, sklandžiai ir visi pinigai yra tinkamai įsisavinami. Nors duomenys rodo kelias įtartinas nusistovėjusias tendencijas.
Tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje, statybų sektorius yra vienas svarbiausių. Jis sudaro 10 procentų mūsų šalies BVP ir ketvirtadalį visų viešųjų finansų išleidžiamų, kai vykdomi statybų konkursai paslaugoms pirkti.
2014 metais atliktos apžvalgos metu paaiškėjo, kad visų įvykusių viešųjų pirkimų vertė 5,2 milijardai eurų. Iš jų 2,5 milijardai buvo skirti atlikti statybos darbus. Įdomiausia, kad 47 procentai visų viešųjų pirkimų statybų sektoriuje – tai yra 442,68 milijonai eurų – buvo laimėti tų pačių 20 įmonių. Pirmasis trejetukas priklauso: UAB ,,Elektros tinklo paslaugos’’ pasirašytų sutarčių vertė sudaro 5,68 procentus visų tų metų sutarčių vertės, UAB ,,Tetas’’ sudaro 4,16 procentų, UAB ,,Irdaiva’’ – 4 procentus. Įtarimus kelia maža konkurencija. Lietuvoje veikia virš 5000 statybos įmonių, vos 529 iš jų dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, iš kurių beveik 50 procentai statybų konkursų buvo laimėti tik 20 įmonių.
VPT pateikti skaičiai tikrai iškalbingi ir leidžia daryti išvadas apie pasikartojančias laiminčias bendroves. Žinoma, kyla daugybė įtarimų, tačiau jie negali būti patvirtinti be įvairiapusiškesnės analizės ir duomenų iš skirtingų institucijų. Tačiau galima pasidžiaugti, kad siekiamas skaitmeninimas statybų sektoriuje leidžia pamažu naikinti subjektyvumą ir žmogaus įsikišimą priimant sprendimus savo naudai. Procesų skaitmenizavimas, jau senai plačiai taikomas kitose Europos valstybėse, padeda skaidrinti rinką, dirbti efektyviau ir greičiau.