Vandens nugeležinimo filtrai: kiek vietos užims jūsų rūsyje

vandens nugelezinimo filtrai

Ar kada pagalvojote, kad rūsyje įrengtas vandens filtras gali tapti tikru interjero iššūkiu? Na, ne kiekvienas iš mūsų svajoja apie didžiulį metalinį cilindrą, puikuojantįsi tarp senų slidžių ir mamos konservuotų agurkų. Bet niekur nedingsi – Lietuvoje geležis vandenyje kaip druska cepelinuose – tiesiog būtinas elementas! Tad pažiūrėkime, kiek tos erdvės reikės paaukoti ir kaip tuos filtrus paslėpti taip, kad net uošvienė nepastebėtų.

Kiek vietos suės filtras jūsų rūsyje?

Pradėkime nuo svarbiausio – dydžio. Juk svarbu žinoti, ar po instaliacijos dar liks vietos bulvėms!

Tipiniai vandens nugeležinimo filtrai su visais priedais ir magistralėmis Lietuvos namuose užima maždaug tokį plotą:

  • Pagrindinis filtro korpusas: apie 30-40 cm skersmens ir 120-150 cm aukščio. Įsivaizduokite nedidelį šaldytuvą, tik plonesnis.
  • Druskos talpa (jei filtras su automatiniu regeneravimu): papildomai apie 30-50 cm pločio ir 60-80 cm aukščio.
  • Priėjimo erdvė: bent jau 50-60 cm pločio, kad galėtumėte prieiti prie filtro jį prižiūrėti.

Bendrai kalbant, turėtumėte rezervuoti maždaug 1-1,5 kv. m plotą ir apie 1,5-2 m aukščio erdvę. Nedaug? Daug? Kaip pasakysi… Žinote, kiek kainuoja kvadratinis metras Vilniuje? Oi, geriau neskaičiuokime!

Reikia nepamiršti, kad vandens nugeležinimo filtrai montuojami prie pagrindinės vandens tiekimo linijos, todėl nėra taip, kad galite jį įgrūsti į bet kurį laisvą kampą. Vanduo, deja, neteka kreivais vamzdžiais (bent jau neturėtų).

Strateginės vietos: kur geriausia įrengti?

Mūsų lietuviškuose namuose populiariausios vietos filtrams įrengti yra šios:

  1. Rūsys – klasikinis variantas. Čia jau niekas grožio neieško, tiesiog praktiška.
  2. Techninis kambarys – jei toks prabangus dalykas egzistuoja jūsų name.
  3. Garažas – patogus sprendimas, jei vandens įvadas eina pro šią patalpą.
  4. Ūkinis pastatas – tinka tiems, kas turi atskiras patalpas.

Beje, ar žinojote, kad Lietuvoje apie 65% individualių namų savininkų renkasi rūsį kaip filtro įrengimo vietą? Kodėl? Na, paprastai ten jau būna įrengti vandens ir nuotekų vamzdynai, o ir temperatūra stabilesnė. Be to, kur dar dėti tą rūsį, jei ne techninėms reikmėms? Ne visada juk ten įrengsi šokių studiją ar namų kino teatrą!

Kaip paslėpti, kad nekristų į akis?

Gerai, dabar prie įdomesnės dalies – kaip padaryti, kad tas didžiulis metalinis daiktas neatrodytų kaip ateivių laivas jūsų garaže?

Rūsio sprendimai:

  1. Pertvaros iš gipso kartono – greitas ir efektyvus sprendimas. Sukurkite nedidelę „techninę patalpą”, kurioje tilps ne tik filtras, bet ir kiti ūkio daiktai:
    • Pertvaros kaina: nuo 100 iki 300 eurų, priklausomai nuo dydžio ir medžiagų.
    • Montavimo laikas: viena savaitgalio diena (jei turite dvi kairės rankas – savaitgalis ir dar pirmadienis).
  2. Spintelės ar komodos – jei filtras nėra labai aukštas, galima jį paslėpti specialiai pagamintoje spintelėje:
    • Kaina: nuo 150 iki 500 eurų.
    • Pliusas: gali būti funkcionalu – viršuje galima laikyti įrankius ar kitus daiktus.
  3. Užuolaidos – paprasčiausias ir pigiausias variantas:
    • Kaina: 20-50 eurų.
    • Montavimo laikas: 15 minučių ir vienas keiksmažodis, kai gręžiant lubas į akį pasipils tinko dulkės.

Garažo sprendimai:

  1. Įrankių siena – pagaminkite sieną su kabliukais įrankiams ir už jos paslėpkite filtrą:
    • Funkcionalumas: 10/10 – ir filtras nematomas, ir įrankiai tvarkingai sukabinti.
    • Žmonos pasitenkinimas: neįkainojamas, ypač jei anksčiau įrankiai mėtėsi po visą garažą.
  2. Dirbtuvių stalas šalia – jei turite filtrą kampe, galite šalia jo įrengti dirbtuvių stalą:
    • Vizualinis efektas: filtras atrodo kaip sistemos dalis, ne kaip svetimkūnis.
    • Bonusas: pagaliau turėsite vietą, kur taisyti tą dulkių siurblį, kuris guli neveikiantis jau dvejus metus.
  3. Dekoratyvinė širma – tinka tiems, kas nori greitai ir nesudėtingai paslėpti filtrą:
    • Kaina: nuo 50 eurų.
    • Stilius: galite pasirinkti bet kokį – nuo japonišką, kinišką iki lietuviško tautinio. Tik įsivaizduokite – už tautiniais raštais išmargintos širmos slepiasi moderniausias vandens filtras!

Kūrybiški maskavimo sprendimai

O dabar leiskime fantazijai laisvai skrajoti! Štai keletas kūrybiškų idėjų, kaip paslėpti filtrą:

  1. „Kosmoso kampas” – apklijuokite filtrą holografine plėvele, pridėkite LED lempučių ir skelbkite vaikams, kad tai – jūsų asmeninis teleportas. Tik nesakykite, kur jis teleportuoja…
  2. „Biblioteka” – jei filtras nedidelis, galite aplink jį įrengti knygų lentynas. Taip ir filtras pasislėps, ir jūsų seniai skaitytų knygų kolekcija pagaliau ras savo vietą.
  3. „Namų baras” – pastatykite šalia filtro nedidelį barelį su taburetėmis. Tikėtina, kad po kelių taurelių nė vienas svečias nebepastebės, kas ten už baro stovi!
  4. „Žalia oazė” – apsodinkite filtrą kambariniais augalais. Jei rūsyje pakankama šviesa, galite sukurti nedidelę „džiunglių” zoną. Filtras bus nematomas, o jūs turėsite priežastį nueiti į rūsį ne tik tada, kai reikia pakeisti saugiklius.

Kiek kainuos tas grožis?

Žinoma, visada svarbu apsvarstyti biudžetą. Filtro maskavimas gali kainuoti nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų:

  • Minimalistinis variantas (užuolaidos, širma): 20-50 eurų.
  • Vidutinis variantas (gipskartonio pertvara, nedidelė spintelė): 100-300 eurų.
  • Prabangus variantas (individuali nestandartinė spintelė, kompleksinis sprendimas): 300-600 eurų.

Ar verta investuoti? Na, priklauso nuo to, kiek dažnai jūs būnate toje patalpoje ir kiek jus erzina technikos vaizdas. Jei rūsyje lankotės tik tada, kai reikia paimti konservų stiklainį ar padėti slidžių porą, galbūt užteks minimalaus sprendimo. Jei tai erdvė, kur jūs mėgstate leisti laiką – investuokite drąsiai!

Praktiniai patarimai prieš paslepiant filtrą

Keletas svarbių patarimų, prieš paslepiant filtrą už gražių širmelių ar spintelių:

  1. Palikite pakankamai vietos priežiūrai. Filtrą reikės reguliariai prižiūrėti – papildyti druską, tikrinti ar nėra nuotėkio, keisti filtravimo medžiagas.
  2. Užtikrinkite gerą ventiliaciją. Drėgmė yra filtro draugas, bet ne jūsų rūsio sienos ar baldų.
  3. Pasirūpinkite apšvietimu. Net ir paslėpus filtrą, kartais reikės prie jo prieiti – nepamirškite įrengti gerą apšvietimą.
  4. Neblokuokite vandens nutekėjimo žarnų ir valdymo skydelio.

O pabaigai – ar žinote, koks yra didžiausias lietuvio džiaugsmas? Tai pasakyti kaimynui: „Užeik į rūsį, parodysiu, kaip sutvarkiau vandens filtrą!” Ir tada stebėti jo veidą, kai jis niekaip negali to filtro rasti, nes jūs jį taip sumaniai paslėpėte po „namų baru” ar „džiunglių kampeliu”.

Taigi, nesvarbu, ar jūsų filtras bus paslėptas už užuolaidos, ar už specialiai pagamintos spintelės – svarbiausia, kad vanduo būtų švarus, o jūs patenkinti! O gal tiesiog pamėginkite pamilti tą metalinį cilindrą? Juk technika irgi gali būti graži! Ar ne?

Kada vandens siurbliai yra nepamainomi pagalbininkai

Vandens siurblys smarkiai palengvina buitį ir gyvenimą o kartais net darbą visiems žmonėms. Be abejonės, šis įrenginys reikalingas ne kiekvienam. Daugiabučio gyventojams vandens siurbliai tikriausiai nebus labai reikalingi. Tačiau gyvenantiems nuosavuose namuose, ypač kai aktualu daržų ar gėlynų laistymas, šis prietaisas – nepamainomas pagalbininkas. Atlikdamas savo darbą prietaisas pumpuoja vandenį, kuris gaunamas iš žemės gelmių. Juk esant sausrai vanduo labai nuslūgsta. Štai vandens siurbliai padeda bent kiek išvengti šios problemos.

Vandens siurbliai – geras pasirinkimas. Jeigu norite sutaupyti vandens ir paprasčiausiai jo turėti net labai karštą dieną – tokiu atveju tai prietaisas, kuris tiesiog privalo būti jūsų namuose. Pagal skirtingus kriterijus dažniausiai pasirenkamas ir vandens siurblys. Rinkdamiesi siurblį, turėkite galvoje  jo galingumą, šulinio gylį ir jo naudojimo paskirtį.

Vandens siurbliai skirstomi į buitinius ir pramoninius. Buitiniai, be abejonės, naudojami individuliuose namų ūkiuose, tuo tarpu, pramoniniai siurbliai naudojami žemės ūkyje ar pramonės šakose, fabrikuose, kur reikia tiekti itin didelius kiekius vandens. Buitiniai vandens siurbliai gali būti vandens kėlimo – panardinami ir paviršiniai. Paviršinius siurblius dažniausiai pasirenkama tais atvejais, kai vanduo reikalingas ne tik kasdieniniam vartojimui, bet ir kažkokiems stipresniems atvejams, kai reikalinga itin  galinga vandens srovė. Šie prietaisai dirba šiek tiek garsiau. Garso prasme geriausi panardinami siurbliai – jie atsparūs vandens poveikiui, todėl ilgai nesurūdys , o būdami po vandeniu skleis nežymų garsą.

Savaime suprantama, kad daugelis žmonių nemažai dėmesio skiria ir kainai, kuri gali būti tiek didelė, tiek mažesnė. Jeigu pirksite internetu – jums pavyks bent minimaliai sutaupyti, nes dažnai skelbiamas akcijas ir įvairias taikomas nuolaidas labai nesunku pagauti, kai yra galimybė internetinėje parduotuvė apsilankyti kad ir kasdien.

Kalbant apie vandens siurblių priežiūrą, reikia pasakyti, jog jie  nereikalauja kokios nors ypatingos priežiūros, kuri galėtų užtikrinti, kad prietaisas kur kas ilgiau funkcionuos. Visgi, jeigu bent minimaliai juo rūpinsitės ir stebėsite įvairiausius pasikeitimus – tokiu atveju prietaiso gedimo  požymiai bus pastebimi ir greitai sutvarkomi. Taigi, vandens siurbliai – geras pasirinkimas, kuris užtikrina, kad net ir sausiausią vasarą namuose netruks šviežio ir vitaminų bei mineralų kupimo vandens.

Netenkinanti vandens kokybė ir pagrindiniai problemų sprendimo būdai

Skirtinguose vandens šaltiniuose aptinkami ne vienodi kiekiai įvairių medžiagų, kurios žmogaus organizmui nėra naudingos ir būtina imtis priemonių tam, kad užkirsti kelią šių

medžiagų patekimui į žmogaus kūną. Paprastai geriamojo vandens tiekėjai daro viską, kad jų tiekiamo vandens kokybė būtų kuo aukštesnė. Portalas www.ltaqua.lt informuoja, jog dažniausiai geriamame vandenyje aptinkamos medžiagos yra geležis, manganas, amonis, sieros vandenilis, nitratai ir nitritai. Vandens kokybė reguliuojama specifinių prietaisų pagalba. Šiame puslapyje rasite visą įrangą, reikalingą vandens išvalymui nuo nepageidaujamų medžiagų namuose, biure ir bet kur kitur. Beveik visuose vandens šaltiniuose yra randama geležis įvairiose formose. Ji nepastebima, kol jos koncentracija vandenyje neviršija 0,2-0,3 mg/l. Šios medžiagos perteklius verčia keistis audinių spalvą, atsiranda rūdžių dėmės vonioje ir keramikoje, be to erzina nemalonus vandens kvapas, bei pasikeitęs skonis. Tokio vandens gerti specialistai nerekomenduoja – rizikuojate susirgti įvairiomis ligomis. Šis elementas iš vandens šalinamas naudojant geležies šalinimo filtrą. Šis sprendimas gali būti standartinis, arba individualus, priklausomai nuo vandens tyrimų rezultatų. Kartais problemai spręsti gali užtekti ir vandens minkštinimo filtro.

Manganas dažniausiai randamas gręžinio vandenyje. Tai – sunkusis metalas. Jo prisotintas vanduo turi nemalonų skonį ir kvapą. Santechnika, paveikta tokio metalo, juoduoja, tačiau tai – mažiausia problema. Šiuo metalu galima apsinuodyti, pakenkti kepenims. Šio metalo šalinimas iš vandens yra būtinas. Šis metalas iš vandens šalimas analogišku būdu, kaip ir geležis, kadangi minėti metalai randami kartu. Amonis vandenyje atsiranda dėl aplinkos taršos, specifinių gamtinių sąlygų. Leistina norma – 50mg/l. Dažniausiai ši medžiaga iš vandens šalinama naudojant vandens nugeležinimo filtrą. Paminėtina tai, jog dažniausiai ši medžiaga pasišalina išsprendus geležies ir mangano pertekliaus problemą. Jei filtrą įmontuoti sudėtinga, gali būti montuojamos geriamojo vandens sistemos, užtikrinančios aukščiausios kokybės geriamąjį vandenį, be to jis bus papildomai mineralizuojamas. Sieros vandenilis – dažniausiai Lietuvoje pasitaikanti problema. Vanduo įgauna nemalonų kvapą, tampa neskanus, nors nėra pavojingas sveikatai. Tinkamiausias šalinimo būdas – vandens nugeležinimo filtras. Be abejo, įmanomi ir individualūs sprendimai. Kreipdamiesi į mus galite tikėtis aukščiausios kokybės aptarnavimo. Mes padėsime išspręsti vandens valymo, bei minkštinimo problemas.

Pagal ką rinktis vandens siurblį?

Jeigu svarstote apie namo statybas arba atskiro vandens siurblio įsigijimą, tikriausiai rūpi kriterijai, kurie padėtų pasirinkti tinkamiausią variantą. Deja, vieno tinkamo atsakymo į šį klausimą tikrai nėra. Vieno kriterijaus, pagal kurį pavyks išsirinkti patį optimaliausią variantą, taip pat negalima sugalvoti. Geriausia yra vadovautis tam tikrais, orientacinio pobūdžio punktais, kurių kiekvienas vis padės susiaurinti paieškos ratą. Štai tie punktai.

Siurblio tipas

Atsidarius bet kurios internetinės parduotuvės, kurioje yra vandens siurblių, prekių katalogą, galite matyti skirtingus siurblių tipus. Paprasčiausia siurblius skirstyti pagal jų paskirtį:

  • Vandeniui
  • Purvui/nuotekoms
  • Drenažui
  • Gręžiniui (giluminiai)

Toliau seka skirstymas pagal jų montavimo tipą

  • Paviršiniai (dar vadinami sauso montavimo)
  • Pusiau panardinami
  • Panardinami

Galiausiai turime jų jėgainių tipus:

  • Benzininiai
  • Dyzeliniai
  • Elektriniai

Kiekvienoje paskirties srityje yra siurblių su skirtingais montavimo tipais bei varomu skirtingu kuru arba elektros energija. Pagal savo poreikius ir norus jau galite nemenkai susiaurinti paiešką.

Poreikis galiai

Poreikis galiai apibrėžia pagrindinį siurblio pasirinkimo žingsnį. Jeigu renkatės siurblį gręžiniui (šuliniui), tai jo sukuriamas spaudimas (keliamoji galia) turi atitikti šulinio gylį, o našumas (maksimalus debitas), patenkinti visų namo įtaisų poreikius. Kiti siurbliai taip pat turi parametrus, kuriuos reikia įvertinti.

Biudžetas

Biudžeto ir kainos klausimais, kada perkate vandens siurblius, rekomenduojame išlikti lankstiems. Jeigu būsite nusistatę labai aiškias kainos „lubas“, galite neįsigyti to sprendimo, kuris jums tinka labiausiai. Jeigu būsite nusistatę per didelį biudžetą, permokėsite ir nusipirksite tai, kas yra pernelyg galinga ir ne optimalu. Išlikite lankstūs.

Protingiausias sprendimas

Viskas, kas susiję su vandens sistema buityje ar pramonėje yra ganėtinai specializuota ir sudėtinga. Ypač vandens siurblių klausimais nereikėtų per daug improvizuoti ir geriau rinktis laiko patikrintus sprendimus ir specialistų žinias. Prekybos vietose, pvz., Technobaltic – pasitikslinkite ir užduokite klausimus specialistams. Vietoje to, kad patys klaidžiotumėte prekių jūroje, užduokite tuos pačius klausimus pardavėjams ir jie greičiau bei maksimaliai tiksliai parekomenduos produktus iš savo katalogų.