Lietuvos energetikos rinka per pastaruosius kelerius metus gerokai pakito. Anksčiau elektrą šaliai tiekė ir gamino viena įmonė, gamyba bei tiekimas taip pat buvo koncentruotas. Šiandien situacija gerokai liberalesnė ir palankesnė, ypač vertinant pagal ES teisinius reikalavimus. Labiau tarptautinius teisės aktus atitinka ir elektros tinklų projektavimas, pakilęs į kur kas aukštesnį lygmenį.
Vienas esminių pastaraisiais metais įvykusių pokyčių – nutraukta Ignalinos atominės elektrinės veikla. Dėl to Lietuvos statusas kardinaliai pakito: iš šalies eksportuotojos ji tapo elektros energiją importuojančia šalimi. Tiesa, elektros energijos gamyba šalyje vis dar užsiima viena bendrovė, elektrą gaminanti trijuose šalies miestuose – Elektrėnuose, Kruonyje ir Kaune. Šios elektrinės, nors visų šalies gyventojų elektros energija ir neaprūpina, tačiau bent iš dalies šaliai leidžia išlaikyti energetinę nepriklausomybę.
Įmonė „Lietuvos energijos gamyba“ daugiausiai dėmesio skiria atsinaujinančiai energetikai. Ji pagamintą energiją ne tik parduoda, tačiau ir balansuoja energijos tiekimo paslaugą. Elektrai gaminti panaudojama hidroenergija, kurios rezervai yra nesenkantys, švarūs.
Skaičiuojama, kad šalyje esančios elektrinės teoriškai galėtų pagaminti tiek elektros energijos, kiek reikėtų visai šaliai, tačiau pagamina apie ketvirtį reikiamo elektros kiekio. Kodėl? Gamybos kaštai yra dideli, todėl brangi elektros energija negali konkuruoti su iš užsienio importuojama pigesne.
Daugiausiai elektros energijos į mūsų šalį atkeliauja iš Estijos, Skandinavijos valstybių, tačiau importo struktūrą šiek tiek lemia ir sezoniškumas. Pavyzdžiui, vasarą ir rudenį elektra į šalį tiekiama iš Rusijos. Tuo tarpu Lietuvoje pagaminama elektros energija daugiau prekiaujama užsienio biržose, veikiant Šiaurės šalių rinkoje. „Lietuvos energijos gamyba“ šiuo metu biržose veikia pagal įprastą principą: pardavinėja elektros energiją už didesnę kainą ir ieško galimybių rasti pigesnės elektros energijos. Energiją pagaminti už mažesnę kainą pajėgi tik Kauno hidroelektrinė. Tačiau bendru atveju importuojama energija yra pigesnė už pagaminamą vietinėje rinkoje.
Taigi „Lietuvos energijos gamyba“ labiau funkcionuoja kaip įmonė, išduodanti veiklos leidimus ir licencijas, kad galėtų būti pradedamas elektros tinklų projektavimas, kaip elektros tiekėja, monitoringus atliekanti įstaiga, investuojanti, elektros energijos pardavimo ir gamybos rodiklius skaičiuojanti ir kitas panašias paslaugas teikianti organizacija.